Παναθηναϊκός
Παναθηναϊκός | Eurokinissi
  • Α-
  • Α+

Με εξαίρεση την ήττα του Ολυμπιακού από τη Λαμία στο περιθώριο της 16ης αγωνιστικής της Super League, δεν παρατηρήθηκαν μεγάλες αλλαγές στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα, καθώς Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ νίκησαν εύκολα ΠΑΣ Γιάννινα, Βόλο και ΟΦΗ αντίστοιχα.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εντός έδρας τον ΟΦΗ, και σε έναν αγώνα που τα είχε όλα, μεταξύ άλλων και «αφιέρωμα» στον Βασίλη Καρρά, κατάφερε να νικήσει με 4-0 την ομάδα της Κρήτης.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε με «ορέξεις» στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ και κατάφερε με ένα δυναμικό πρώτο ημίχρονο να πάρει τα ηνία στο σκορ. Η αρχή έγινε στο 28ο λεπτό με τον Ντεσπόντοφ, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μπάμπα έκανε το 1-0.

Το δεύτερο γκολ έγινε αντίστροφα, καθώς από σέντρα του Ντεσπόντοφ, ο Μπάμπα πέτυχε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ και να παραμένει μόνος στον βαθμολογικό πίνακα της Super League με 38 βαθμούς.

Super League: Χωρίς αντίπαλο η ΑΕΚ - Εύκολα τον Βόλο

Η νέα χρονιά της ΑΕΚ στη Super League σημαδεύτηκε με μία μαγική παρουσία του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος στον αγώνα με τον Βόλο ήταν παντού και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 3-0.

Ο «χορός των γκολ» για τον Λιβάι Γκαρσία ξεκίνησε μόλις στο 32ο λεπτό, όταν ο ποδοσφαιριστής της «Ένωσης» σκόραρε, ενώ στο 51ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του από την «άσπρη βούλα».

Η ΑΕΚ, παρόλο που απειλήθηκε, έβαλε τις βάσεις της νίκης για να έρθει ο Άμραμπατ στο 73' και να κλειδώσει το τρίποντο.

Super League: Εποχή Τερίμ στον Παναθηναϊκό - Νίκη απέναντι στον ΠΑΣ

Με το δεξί ξεκίνησαν οι προπονητικές υποχρεώσεις του Φατίχ Τερίμ στον Παναθηναϊκό, καθώς σε μία «κρύα» Λεωφόρο, κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο με τους «Πρασίνους» επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε από την ομάδα των Ιωαννίνων, και στο 25ο λεπτό ο Φώτης Ιωαννίδης άνοιξε λογαριασμό με τα δίχτυα, σκοράροντας με δυνατό σουτ μετά από ασίστ του Βραζιλιάνου, Μπερνάρντ.

Το δεύτεορ γκολ για τον Παναθηναϊκο, που παρέμεινε δεύτερος στη Super League, σημείωσε ο Τόνι Βιλένα, ο οποίος σκόραρε με ένα τρομερό σουτ στην κίνηση για το 2-0 του «τριφυλλιού» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Φιλίπ Μλαντένοβιτς.